Előadás szekció absztraktjai - SZOMBAT 2025.02.22.

Család születik

 

Előadó: dr. Somkövi Ágnes orvos, anya-magzat kapcsolatanalitikus és kiképző, MPPPOT elnökségi tag

 

Az első gyermek születése az egyik legnagyobb változás egy pár vagy egy házaspár életében. A terhesség alatt a nőknek „anyja lányából saját gyermeke anyjává kell válnia” – idézhetjük Raffai Jenőt. De azt is mondhatjuk, hogy a férfinak is az apja fiából saját gyermeke apjává kell válnia, így a gyermektelen pár a gyermek születésével családdá alakul.

Az anya-magzat kapcsolatanalízist a kismama és magzata közti kapcsolódást elmélyítésére, mint a prevenciós programot dolgozták ki.

Miközben ezt a kapcsolódást támogatjuk, elkerülhetetlen, hogy a párkapcsolat, az inter- és transzgenerációs minták, nehézségek és erőforrások ne jelenjenek meg. Amikor a kismama és párja együtt vesz részt a kapcsolatanalitikus foglalkozásokon, megteremtődik annak a lehetősége, hogy felismerjék és megértsék egymás nehézségeit és közösen keressenek erőforrásokat.

Kinek az érzése? - a tudatosodás gyógyító ereje az anya-magzat kapcsolatanalízisben

 

Előadó: Dr. Hadházi Éva PhD pszichológus, kapcsolatanalitikus, MPPPOT elnökségi tag

 

A várandós szülők élményvilágát a jelenbeli, aktuális -főként tudatos- események mellett, a múltból, a származási családokból érkező – jórészt tudattalan – örökség egyaránt befolyásolja.  Az erőforrások mellett, sajnos átadódnak a negatív érzések, traumák is, melyek akadályozhatják a magzattal való kapcsolódást. Az érzelmi odafordulás hiányában nem optimális a fejlődés, kutatások bizonyítják, hogy az interperszonális traumatörténetet hordozó anyák magzatukkal való kötődése sérül. Az anya-magzat kapcsolatanalízissel az a célunk, hogy a „többgenerációs intrauterin térben” (Raffai és Hidas) segítsük az anyát, a párt, azonosítani az „itt és most” érzéseiket, hogy felismerjék és letehessék a sokszor generációkon keresztül átörökített bénító érzelmi terheket. Segítséget nyújtunk az erőforrásaik aktivizálásában, hogy a magzattal való kapcsolatuk elmélyítésével megérkezhessenek a saját szülőségükhöz.

Transzgenerációs okok a fogantatási nehézségben és oldási lehetőség kapcsolatanalízissel - esetbemutatás

 

Előadó: Tóth-Bognár Borbála perinatális pszichológus, anya-magzat kapcsolatanalitikus, dúla

 

Előadásomban egy konkrét eseten keresztül szeretném bemutatni hogyan jelenhet meg a transzgenerációs hatás a fogantatási nehézségekkel kapcsolatban. Az édesanyát kapcsolatanalízis módszerével kísértem végig egy petesejtdonációval in vitro megvalósult megtermékenyítés után a várandósságában.

A kapcsolatanalízis módszerében fontos szerepet kap a genogram és a transzgenerációs tér fókuszált figyelembevétele, melyet az eseten keresztül vázolok. Bemutatom, hogy a módszer adta módosult tudatállapot és az alkalmakhoz kapcsolódó beszélgetések, hogyan vezették az anyát saját transzgenerációs blokkjai felismerésére, ez milyen hatással volt ez a későbbi termékenységére.

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.