Kérjük, hogy az alábbi öt műhely közül válasszon egyet, s szombaton délelőtt az első kávészünetben legyen kedves feliratkozni rá a regisztrációs pultban!
1. Szemben a nappal - vajúdástámogatás Irvin D. Yalom gondolatai nyomán
Műhelyvezető: dr. Dweik Diána szülész-nőgyógyász orvos, MPPPOT elnökségi tag
Tizenhat éve jelent meg a méltán népszerű amerikai pszichiáter és író, Irvin D. Yalom Szemben a nappal című könyve, melyben megejtő személyességgel tárja olvasói elé az egzisztencialista pszichoterápia halálfélelemre adott válaszait. A könyvét olvasva meglepő otthonosságot éreztem, és ahogyan fogytak a fejezetek, tudatosult bennem, hogy ez az ismerősség az öregedés-halál és a vajúdás-szülés első hallásra – és laikusok számára - talán meglepő párhuzamából fakad. A műhely résztvevőivel szeretném unortodox módon a vajúdás-szülés szempontjából végigjárni és transzgenerációs szemszögből átgondolni a könyv legfontosabb megállapításait bízva abban, hogy a mindennapi szüléskísérési gyakorlat számára is hasznos tanulságokat tudunk levonni.
2. Az örökbe adás – örökbefogadás transzgenerációs témakörei
Műhelyvezetők:
Szabó Enikő klinikai szakpszichológus és munkatársai
Csillik Edina pszichológus
Erdei Adrienn örökbefogadási tanácsadó
Péter Dóra pszichológus
Egy interaktív beszélgetés keretében szeretnénk megismertetni az érdeklődőket az örökbeadás-örökbefogadás folyamatával, illetve közelebb hozni az örökbefogadás érintettjeinek (életet adó anya, gyermek, örökbefogadó szülők) gondolatait, érzéseit. Szeretnénk közös gondolkodásra hívni minden részvevőt, arról, hogy mindazt, amit a transzgenerációs hatásokról jelenleg tudunk, hogyan hasznosíthatjuk az örökbefogadási folyamat során.
3. Anya a köbön - transzgenerációs örökség, mint erőforrás
Műhelyvezetők:
Buti Veronika pszichológus, perinatális szaktanácsadó
Szelényi Nóra pszichológus, perinatális szaktanácsadó, Budai Perinatális Központ alapító, MPPPOT elnökségi tag
A mag a megújulás és az újjászületés kevésbé ismert szimbóluma, melyet a workshop során segítségül hívunk, hogy felfedezzük transzgenerációs örökségünkben rejlő erőforrásokat. Az erőforrásaink megismerése vagy újrafelfedezése, az erőforrásainkkal való munka felnőtté érett lelkünk sajátja. Felmenőink egy számunkra kedves, kiválasztott ágát alaposabban megérezve, az ő tapasztalatukban rejlő kincseket imaginációs módszertannal közelítve, a megélt tapasztalatokat a csoport biztonságos körében megosztva gazdagodunk a workshop alkalmával.
4. Emlékezz, hogy emlékezhessenek
Műhelyvezetők:
Rados Katalin szülésznő, perinatális szaktanácsadó
Dr. Zsák Éva kutató, tanatológus, gyászspecialista
Miért is fontos egy veszteséggel foglalkozni? Kinek is fontos ez igazán? Mindenkinek, hiszen azok az átélések generációkon átívelve hatással lesznek a leszármazottakra. A transzgenerációs minták átadásában mi szakemberként is szerepet játszhatunk. Segítsünk megtalálni egyénileg a hozzánk fordulóknak azt, ami segítheti a feldolgozásban. Olyan narratívát tudjon átadni a veszteségéréről, ami jó mintaként lép majd át a következő generációk megélésére.
5. Neurogén remegés - TRE® a gyakorlatban, a test természetes elengedési folyamatának megtapasztalása
Műhelyvezetők:
Saáry Eszter nemzetközi TRE® Provider, művészetterapeuta
dr. Bognár Zsuzsanna nemzetközi TRE® Provider, aneszteziológus, Bowen alkalmazó
Kísérők: Fekete Enikő, Kavanagh Anna, Román Katalin, Szalkai Mónika,
Dr. David Berceli – a trauma- és konfliktuskezelés nemzetközi szakértője, valamint a Stressz-, feszültség- és traumaoldó gyakorlatok (TRE®) kidolgozója – 2024 őszén tartott magyarországi workshopján hangos kilégzésre hívta a résztvevőket. Néhányunknak nehezen ment. Utalt rá, hogy a szüleink, nagyszüleink itt olyan időket is megéltek, mikor csak suttogni vagy talán még azt sem lehetett. A visszafojtott lélegzet, a „ne beszélj”, „ne érezz” mintája bennünk is ott lehet. A trauma neurobiológiailag adaptív válasz, legalábbis a kezdeti reakció (Dr. Porges). Szervezetünk túlélési válaszreakciói, éppúgy, mint az öngyógyító képessége veleszületett, evolúciós örökség. Testünk gyakran ezt a subcorticalis, nem-kognitív neurogén remegést használja arra, hogy befejezzen valamit, amit a múltban nem tudott. Neurofiziológiailag ez az adottságunk kollektív, mégis segít az egyéni életutunkban, transzgenerációs témáinkban. A TRE® bárki számára elérhető, aki enyhe kardió tevékenységet végezhet. Enyhe izom aktiválással és nyújtással a psoas izmon keresztül hívjuk elő a testből ezt a nem akaratlagos remegést, vibrálást. Az oldódás testemlékezet szintjén történik biztonságos térben tudatos jelenléttel, földeltséggel és társas szabályozással kísérve. A technika alappillérei az öngondoskodás (saját felelősség és énerő növelése) valamint az önszabályzás. Erőforrásaink növelésével pedig saját sorsunkat tudjuk alakítani. Alkalmazható például menstruációs fájdalomcsillapításra, segíthet szülésélmény feldolgozásában, depressziós, szorongásos zavaroknál, abúzust elszenvedetteknél, PTSD-ben, neurodiverzív tinédzsereknél. A TRE® nem kapcsolódik pszichológiai vagy spirituális iskolához, a világ minden táján használják, pl: SOS gyermekfalvakban vagy háborús veteránokkal. Összekapcsolható-e a Swahili babák generációkon átívelő tudása, melyben hagyják a megszült nőt teljességében kiremegni például azzal, a császármetszések alatti észlelt remegéssel, mely előtt gyakran értetlenül állunk? Vajon milyen hatása lehet, ha a családi vérvonalban elindul egy egyén öngondoskodása? Transzgenerációs szempontból talán a legpreventívebb tényező, ha a saját életünkben oldjuk meg azt, aminek helye és ideje van és amire eszközünk van.