Transzgenerációs jelenségek a szemünk előtt - ami orvostudomány és ami nem az
Előadó: dr. Bálint Balázs szülész-nőgyógyász szakorvos, az MPPPOT elnöke
Manapság igen divatos kifejezés a transzgenerációs hatás. De vajon mit is jelenthet ez? Valami nagyon tudományos dologról van szó, vagy a mindennapjaink része, a szemünk előtt történő dolog lehet ez? A válasz biztosan is-is. Az előadásban arra mutatok példát, amire már évszázadok óta mindenki felfigyel, de arra is, ami talán megbújik a háttérben és csak akkor ismerjük fel, így akkor tudunk hatékonyan kezdeni vele valamit, ha ráébredünk, hogy valami korábbi esemény, történet hatása mutatkozik meg az életünkben.
Transzgenerációs munka az ericksoni pszichoterápiában
Előadó: Prof. Varga Katalin pszichológus, az MTA doktora
Az ericksoni pszichoterápia egyik kulcsmozzanata a téren-időn átívelő "univerzális bölcsesség" megszólítása a terápiás folyamat kezdetén. Ez - egyebek mellett - rendkívüli lehetőségeket nyit meg a generációk közötti találkozásra, megélések módosítására.
Az előadásban olyan esetvignettákat mutatok be, ahol jól érzékelhető a szabad "mozgás" a generációk között. A transzállapot időélményének megfelelően messze elrugaszkodhatunk a lineáris időfelfogástól.
Érzem, hogy érzed, hogy érzem… - A generációkon átívelő biztonságos kötődés mint erőforrás
Előadó: Dr. Andrek Andrea PhD pszichológus, szomato-pszichoterapeuta, MPPPOT alelnöke
Az élet továbbadására holisztikus rendszerszemléletben, transzgenerációs folyamatként érdemes tekinteni a fogantatástól egészen a következő nemzedék megszületéséig szakemberként és szülőként egyaránt.
Az előadás a biztonságos kötődést, mint erőforrást helyezi fókuszba. Számba vesszük, hogy a prenatális- és klasszikus kötődéskutatások szerint, mely anyai és apai készségek támogatják a gyermek biztonságos kötődési stílusát, és mi kedvez a biztonságos kötődés több generáción zajló átadódásának.
A segítővel kialakított kapcsolat alkalmas arra, hogy bármely életkorban a kötődési mintát a biztonság irányába mozdítsa. A találkozások ritmusa, a megtartó erő stabilitása, a fókuszált figyelem, a szenzitív odafordulás és ráhangolódás alkalmasak a korai hiányok csitítására. Szomato-pszichoterápiás munkám során tapasztalt esetrészlettel illusztrálom a téma gyakorlati vetületét.
Gyógyulási stratégiák (transz)generációs jellegzetességei - Ki, mit tud?
Előadó: Steigervald Krisztián közgazdász, generációkutató
A szülőség, mint szerep, jelentős változáson ment át az elmúlt évszázadokban. Leginkább az eszközök, amiket a szülők kapnak. De mit is kaptunk szüleinktől, nagyszüleinktől? Mit adott a társadalom a XX. század elején vagy közepén, mint jó példa? Mivel és mennyire kell szembenézni a mindennapokban, amit az egyes generációk hoznak magukkal? Erre nézünk rá ebben a 20 percben.