"Ha vétkezel, fiadban bűnhödöl meg?" - Átokhordó utódok, jövendölések mitikus terekben, jelenné váló időben
Előadó: Molnár Judit Eszter klinikai szakszichológus, pszichoterapeuta, MPPPOT elnökségi tag
A gyermekbántalmazás transzgenerációs hatásai
Előadók:
Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnő, perinatális és IBCLC laktációs szaktanácsadó, MPPPOT elnökségi tag / Észak Pesti Centrumkórház- Honvédkórház
Dr. Toma Andrea PhD védőnő, egyetemi adjunktus / Semmelweis Egyetem, Egészségtudományi Kar (SE ETK) / Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet (HOGYI)
A gyermekbántalmazás hazánkban és világviszonylatban is aggasztó tendenciát mutat, melyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2004-ben népegészségügyi problémának minősített. A probléma megoldása messze túlmutat egy-egy alrendszer lehetőségein, ennek szintén népegészségügyi programnak kellene lennie. Előadásunkban bemutatjuk a gyermekbántalmazás, az ártalmas gyermekkori tapasztalatok hosszú távú káros következményeit, valamint a transzgenerációs traumák megtörésének lehetséges megoldásait, a gyermekbántalmazás megelőzésének útjait, a pozitív szülői eszköztár használatának lehetőségeit.
A kérdéskört az elméleti megalapozás után elsősorban egészségügyi szakdolgozói (védőnői) szempontból világítjuk meg. Kutatások alapján megállapítható, hogy a gyermekbántalmazás megítélése az egészségügyi dolgozók körében szoros összefüggést mutat az iskolai végzettséggel, és a témáról való tudásukkal. Az egészségügyi dolgozók preventív tevékenysége a transzgenerációs hatások megtörésében kulcsfontosságú, ide értve a felismerésben, jelzésben, megelőzésben és a károk enyhítésében betöltött szerepüket is.
Szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy a gyermekbántalmazás megelőzése a jelzés minőségének javulása jelentősen függ a szakdolgozók tudásától. Ennek érdekében szükségesek a folyamatos alap- és továbbképzések, valamint mélyreható ismeretek bővítése az alap és szakellátásban dolgozók körében.
A Lebensborn program irodalmi feldolgozásai
Előadó: Nagy Gabriella
A hatalomra jutott nemzetiszocialista párt 1935-ben indította el az ún. Lebensborn programot, amelynek keretében 1945-ig becslések szerint 15 ezer egészséges, a német faj tisztaságát biztosító csecsemő jött világra. Az előadás három olyan irodalmi szöveg vizsgálatával foglalkozik, amelyek a program működését, és a megszületett gyermekek sorsát beszélik el. A program nevét címként is viselő, 2024-ben megjelent francia képregény hőse Isa számára akkor tárul fel a család eredete, amikor anyai nagymamája 98 évesen meghal, és anyja végre elmesélheti a valódi családtörténetet. Hurdal Verk önéletrajzi ihletésű könyve a Norvégiában zajló Lebensborn nyomait tárja föl, az utolsó lapon utalva az ABBA együttes Anni Frid nevű énekesére, aki szintén a programban született. A “Gyerekgyár” (1958, Lebensborn, 2001 magyar fordítás) szerzője beszámolók, törvényszéki dokumentumok alapján szőtte meg a regényt. Sarah Cohen-Scali ifjúsági regényét 2012-ben a Gallimard Jeunesse adta ki , és egy olyan gyerek szemszögéből beszéli el a történetet a magzati kortól kezdődően, aki részesévé vált a programnak. A regény pontos látlelete a programozott születés, az ideológiai nevelés következményeinek, és a “regeneráció” kudarcának, de a lehetséges kiutat is felvillantja. A Lebensborn programban született gyerekek létmódjának kérdéseit, transzgenerációs problémáit kortárs filozófiai és biopolitikai kérdések mentén értelmezem.
Test, testtartás, testtudat és transzgenerációs örökségeink
Előadó: Ördögh Csilla pszichológus, perinatális szaktanácsadó, MPPPOT elnökségi tag
Napjainkban a test-fókuszú kezelések egyre népszerűbbek. Mindenkit az érdekel, a testünkben hol raktározódik a trauma, és a gyógyításban hogyan jelenik meg a test maga. Az előadásban sorra veszem Dr Peter Levine és Bessel van del Kolk tanításait, bemutatom, miként osztályozza Nick Totton a test pszichoterápiákat, és a test és lélek szétszakítottságának történelméről is említést teszek. Végül a perinatális test világba vetettségéről gondolkodom, és a legújabb csecsemőgondozási javaslatokhoz érkezem meg.
"Végre fiú a családban!" - Kiállításmegnyitó tárlatvezetéssel
Képzőművész: Csapó Ida
Végre fiú a családban! Mi kell ahhoz, hogy egy apa/nagyapa 4 lánya és 2 lányunokája után ezt a számára rendkívül fontos mondatot leírja? Hogyan és mikor, milyen körülmények között jönnek/jöttek rá az utódai, mi késztette arra, hogy ezt a felkiáltást egy zöld képeslap egyik oldalán megörökítse? Ki volt az a kulcsszereplő, akinek az elvárása vélhetően több évtizeden keresztül, netán egy életen át nyomasztólag hatott az apára/nagyapára? És hathatott-e mindez a leszármazottakra?
Ezek a kérdések inspirálták Csapó Ida kiállítását, próbált e felvetésekre a képző- és textilművészet eszközeivel válaszokat keresni/találni.
World Café - Gyógyulás és gyógyítás transzgenerációs szemléletben
Az egyes asztalok témái:
1. A fogantatás és várandósság transzgenerációs dimenziói
2. Transzgenerációs hatások megmutatkozása a szülés során
3. Transzgenerációs jelenségek a gyermekágy idején
4. Gyógyítók és a gyógyítás mozgástere a transzgenerációs térben
5. Perinatális veszteségek transzgenerációs gyökerei
6. Transzgenerációs erőforrásaink